Manuálne techniky, čo to je?
Manuálne techniky sú techniky vykonávané rukami fyzioterapeuta (manuálne znamená ručne) pre ovplyvnenie najmä svalov a kĺbov tela. Manuálne techniky (manuálna terapia) patrí vo fyzikálnej terapii do kategórie mechanoterapie, pretože sa využíva mechanická sila, najmä tlak a ťah.
Ide o kombináciu viacero techník:
a) Mäkké techniky sú techniky pre uvoľnenie mäkkých tkanív, tzv. zmäkčenie zatuhlín. V literatúre sa môžeme dočítať pod názvom myofasciálne techniky (myos - svaly, fascia - obaly). Mäkkým tkanivom sú všetky tkanivá, ktoré vieme stlačiť, najmä koža, podkožie, svalovina a iné orgány. Mäkké techniky sa využívajú pre uvoľnenie jednotlivých vrstiev mäkkých tkanív, aby sa mohli voľne pohybovať a pracovať bez obmedzení a bolestí. Zväčša hlavným problémom v mäkkých tkanivách býva zvýšené napätie z preťaženia, teda hypertonus (hyper - zvýšený, tonus - napätie), ktoré vedie k skráteniu a stuhnutiu tkanív, čo môže byť až bolestivé a obmedzovať lokálne aj celkovo pohyb tela. Niektoré ťažkosti spôsobujú reflexné zmeny napríklad bolestivé body vo svaloch a fasciách: taut band, tender point, trigger point, ktoré sú lokálnym (miestnym) prejavom zmeny tkaniva.
b) Mobilizačné techniky sú šetrné techniky pre uvoľnenie obmedzenia v kĺboch, pre zvýšenie rozsahu kĺbu (mobility). Sú šetrnejšie v porovnaní s manipuláciou, ktorú vykonávajú certifikovaní lekári FBLR (rehabilitačný lekár /fyziater). Využíva sa jemný a opakujúci sa pruživý tlak a ťah. Pozor pri mobilizácii nejde o nárazové a prudké trhania, ktoré môžu prinajmenšom mikroskopicky poškodiť tkanivo a tým zvýšiť výskyt degeneratívneho procesu.
- Trakcia (trakčná technika) je technika pre mechanické natiahnutie kĺbov, pre uvoľnenie medzikĺbneho priestoru a zníženie tlaku v kĺbe alebo v platničke medzi stavcami v chrbtici.
c) Relaxačné techniky sú techniky pre uvoľnenie skrátenia vo svaloch a predĺženie ideálne do normálneho rozsahu svalu (flexibility). V praxi sa najviac využívajú postizometrická relaxácia, antigravitačná relaxácia a postfacilitačná relaxácia svalu, prípadne strečing podľa reakcie a potreby svalov.
Manuálne techniky využívame pri:
✅ stuhnutých a skrátených svaloch
✅ bolestivých bodoch vo svaloch a fasciách
✅ obmedzení v kĺboch
✅ ošetrení jazvy
✅ uvoľnení reflexných zmien dráždiacich orgány (falošný infarkt, bolesti žalúdka, bolestivá menštruácia)
Manuálne techniky nie sú masáž!
základný rozdiel medzi masážou a manuálnymi technikami je najmä:
- manuálne techniky sa vykonávajú ideálne nasucho pre maximálne priľnutie ruky na kožu klienta bez oleja, gélu alebo krému, čím sa zvyšuje trenie kože ruky o kožu klienta. Výnimočne pri určitých podmienkach sa využíva gél pre zmiernenie citlivosti kože klienta.
- (poznámka - výnimka - reflexná masáž sa vykonáva taktiež bez oleja, krému alebo gélu)
- klasická masáž je relaxačná pre telo aj psychiku, manuálne techniky sú spočiatku nepríjemné, dokým sa uvoľní bolestivá oblasť
- manuálne techniky ovplyvňujú bariéru - odpor od kože až hlboko po svaly
- manuálne techniky - ide o neustálu palpáciu (diagnostiku hmatom ruky) a terapiu
V prípade záujmu o manuálne techniky si môžete online rezervovať termín prostredníctvom:
Cenník
Individuálna fyzioterapia:
Manuálne techniky 30 min
Sú to mäkké techniky s kombináciou mobilizačných a relaxačno-naťahovacích techník pre uvoľnenie stuhnutých mäkkých tkanív, šetrné ku kĺbom.
Vhodné pre časovo menej náročné stavy
25€
Manuálne techniky 60 min
Vhodné pre časovo náročnejšie stavy.
35€
Manuálna terapia 30 min
doc. Magdaléna Hagovská